vianocka profil
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Vianočka je jedno z mojich obľúbených raňajkových pečív. Pripomína mi detstvo a bezstarostné rána. Káva, či kakao a k tomu vianočka. S nutellou, domácim džemom a maslom. Alebo aj len taká bez ničoho. No kto by ju nemal rád? Problém domácich vianočiek býva v tom, že zvyknú byť suché. Táto je ale naozaj lahodná, vláčna, rýchlo hotová a spravíte s ňou radosť všetkým členom domácnosti 🙂

Čo budeme potrebovať?

  • 500 g hladká múka (+ na pomúčenie a prípadné dopracovanie cesta)
  • 1 droždie
  • 3 ks vajcia (2 do cesta a 1 na potretie), najlepšie z domáceho zdroja
  • ČL soľ
  • 90 g Hera (alebo iný margarín, maslo..)
  • hrozienka
  • mak
  • 200 ml mlieko (vlažné)
  • 80 g cukor kryštál
  • pol kelímka kyslej smotany

Postup

Najprv si pripravíme kvások. Mlieko musí byť vlažné (nie horúce). Do mlieka pridáme droždie a lyžičku cukru. Droždie dôkladne rozmiešame. Takýto kvások necháme chvíľu na teplom mieste, (ja dávam do otvorenej rúry, ktorá je nastavená na 35°C) a počkáme, kým začne kvások pracovať- pomerne rýchlo zdvojnásobí pôvodný objem.

Medzitým si dáme do väčšej misy múku (cez sitko), soľ, cukor, vajcia, roztopený margarín, kyslú smotanu a hrozienka. Primiešame kvások a poriadne vymiešame (ja miešam ručným mixérom). Hotové cesto zakryjeme a necháme nakysnúť, pokiaľ nebude mať dvojnásobnú veľkosť. Ideálne je nechať ho kysnúť na teple, tiež ho zvyknem dať do pootvorenej trúby vyhriatej na 35°C. Väčšinou vykysne už po pol hodine.

Keď cesto vykysne, dáme ho na pomúčenú dosku. Ak sa Vám zdá riedke, pridajte ešte múku a vypracujte cesto. Na obrázku vidíte cesto, ktoré som čerstvo prehodila z misy na dosku. Zdalo sa mi však riedke a lepivé, takže som doň ešte zapracovala múku. Jednoducho, cesto musí pekne držať pokope, tak, že z neho viete vymodelovať bochník. V tomto čase si už dajte rozohriať trúbu na 220°C.

Pripravené cesto rozdelíme na 4 časti, ktoré budeme pliesť. Pletenie je jednoduché, len treba mať naozaj rovnaké 4 pramene, čo sa mne málokedy podarí 🙂

Ako zapliesť vianočku? Ja som plietla podľa tohto videa: https://www.youtube.com/watch?v=SWtIFEygqsQ

Rúra je už vyhriata a vianočka nachystaná. Posledný krok je potrieť ju vajíčkom. Žĺtko si vymiešate v miske s trochou vody a potriete po celom povrchu. Poprípade si v miske len rozmiešajte jedno celé vajíčko bez vody a potrite- v tomto prípade bude vianočka tmavšia. Na záver môžete posypať makom.

Pekáč s vianočkou dáme do rúry na približne 20 minút- treba sledovať. Vianočka ešte pekne porastie pri pečení a hotová je vtedy, keď je na povrchu pekne hnedá.

Vianočku nechajte poriadne vychladnúť, inak by sa drobila. Áno, vydržíte to 😀 Vydrží chutná a mäkká aj zopár dní. Ja ju dávam do ľanového vrecúška od slovenskej značky “Abreadbag”.

Nezabudnite podávať s láskou. Dobrú chuť!

VIANOČKA

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.