BAZOVÝ SIRUP

blog sirup 2
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Kvet bazy. Jeho neskutočne krásna vôňa a spomienka na lahodnú chuť babkinho bazového sirupu pripomínajú každý rok aspoň na chvíľku tie časy bezstarostného detstva 🙂

Baza čierna, to sú všetky tie veľké, krásne obrastené kriky bielymi liečivými kvietkami, okolo ktorých prechádzate na ulici, v záhrade, či na lúke. Kvety bazy obsahujú napríklad silice, flavonoidy, triesloviny, pektíny, aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B6 a C, a mnoho iných liečivých zložiek. Okrem kvetov, ktoré zbierame počas kvitnutia (máj, jún), môžme zbierať aj listy a plody (jeseň). Každá z častí bazy má iné liečivé účinky, aj preto sa baza považuje v ľudovom liečiteľstve za veľmi všestrannú bylinku.

Ale naspäť ku kvetom…u nás doma idú čerstvé na sirup a sušené do čajov. Kvety treba zbierať za slnečného počasia, nie po daždi, pretože sa z nich zmyje peľ, ktorý zabezpečuje tú typickú krásnu vôňu a chuť. Pozbierané kvietky spracujeme hneď, pretože ak začnú hnednúť, už strácajú svoje účinky. Tú časť kvetov, ktorá putuje na sušenie, rozložíme na sušiace sito do tmavej miestnosti, v ktorej je teplota do 45°.

Čaj z kvetov bazy je vynikajúci pri nachladnutí a zahlienení, kedy pomáhajú práve silice a triesloviny, ktoré kvety bazy obsahujú. Môžte po ňom siahnuť tiež pri žalúdočných problémoch (koliky, plynatosť, nevoľnosť), pite ho však nesladený a studený. Čaj z bazových kvetov má aj detoxifikačné účinky, lieči močové ústrojenstvo – pôsobí močopudne. Ja osobne nezvyknem piť čistý bazový čaj, ale pridávam ho do bylinkovej záhradnej zmesky spolu s mätou, medovkou, jahodovými lístkami, materinou dúškou a púpavou, kde spraví baza naozaj výbornú chuť a vôňu.

Bazový sirup

No a teda sľúbený recept na bazový sirup. Tí, čo ma sledujete na Instagrame, ste už videli v Instastories, že som skúšala 3 rôzne recepty. No a ktorý sme vyhodnotili doma ako najlepší, na ten pridávam recept.

  • 2 litre vody
  • 40 g kyseliny citrónovej
  • 2 citróny
  • 1,5 kg kryštálového cukru
  • 40-50 kvetov bazy

Vodu prevaríme aj s kyselinou citrónovou a necháme úplne vychladnúť. Medzitým si poriadne očistíme kvietky bazy od hrubších stoniek, a po vychladnutí vody ich pridáme do hrnca. Citróny očistíme na plátky a pridáme do hrnca k vode a kvietkom. Celú zmes necháme lúhovať na chladnejšom mieste, približne 24-48 hodín a vždy, keď ideme okolo trošku zmes premiešame. Cedíme cez sitko a gázu.

Po scedení dáme do vyhriatej rúry (ja som mala na 90°C) čisté fľaše, ktoré budeme plniť, a môžeme začať variť sirup. Do scedenej zmesi pridáme 1,5 kg kryštálového cukru a varíme pár minút na cca 80°C. Sirup nepreváram, aby nestratil vitamíny. Horúci sirup nalejeme do horúcich fliaš, poriadne zavrieme a pretočíme uzáverom dolu. Necháme ich tak až do úplného vychladnutia.

A ešte pár tipov na záver:

  • Kryštálový cukor môžete vymeniť aj za zdravšie varianty – brezový cukor, alebo trstinový cukor- ten zmení aj farbu sirupu
  • Ak nechcete cukriť vôbec, spravte si bazovú limonádu. Odtrhnite 4-5 kvetov bazy, pošúchajte ich v rukách predtým ako ich dáte do džbánu, vymačkajte citrón a zalejte vodou
  • Ak chcete sirup trošku sviežejší, dajte doň okrem kvetov aj 20-30 lístkov medovky
  • Viac foto nájdete na mojom Insta profile herbs_by_hupka.

Podávajte s láskou…pretože tá ide naozaj cez žalúdok 🙂

BAZOVÝ SIRUP

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.