PREČO V KOZMETIKE POUŽÍVAM ESENCIÁLNE OLEJE A ČÍM JE FLORIHANA VÝNIMOČNÁ?

48 (1 of 1)
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Proces schvaľovania kozmetického produktu je na Slovensku extrémne náročný. Aj vďaka nemu som však natrafila na úžasnú FLORIHANU, aromaterapeutické esenciálne oleje destilované vo Francúzsku. O tom, čo vlastne esenciálny olej je a aké esenciálne oleje je dobré mať doma, si povieme v tomto článku.

Parfum vs. Esenciálny olej

Ak si občas pozriete v drogérií etiketu produktu, často vzadu v zložení nájdete zložku „Parfum“ alebo „Fragrance“. Čo ma vždy zaskočí je, že na prednej strane produktu je veľa krát označenie „BIO“, „100% PRÍRODNÉ“ a podobne. Pod zložkou Parfum sa však často skrývajú chemické látky, napríklad ftaláty. Tie môžu byť príčinou rôznych alergií, astmy, či bolestí hlavy. Nebezpečnou zložkou, ktorá sa v parfumoch tiež často vyskytuje je tzv. „butylphenyl methylpropional“, ktorý napríklad môže poškodiť plodnosť. Otázka znie, prečo je parfum tak často používaný v kozmetike a drogérií? Odpoveďou, aspoň podľa mňa, je cena. Parfumy sú v porovnaní s esenciálnymi olejmi omnoho lacnejšie, čo samozrejme aj znižuje cenu konečného kozmetického produktu. Okrem toho, môžete mať na sebe vôňe od výmyslu sveta. Druhá otázka teda znie- stojí to však za to?

Esenciálne oleje, na rozdiel od parfumov, sú prchavé oleje, ktoré sa nachádzajú v aromatických rastlinách. Vzácne rastlinné zložky za svoje liečivé vlastnosti vďačia viac ako 300 rôznym vonným molekulám v každej fľaštičke. A prečo sú niektoré z nich tak drahé? Predstavte si napríklad, že na tú 15 ml fľaštičku, ktorú doma máte bolo potrebných viac ako 130 kg ružových lupeňov, 13 kg kvetov levandule, alebo 45 citrónov. Presné zloženie esenciálnych olejov závisí jednak od spôsobu extrakcie, ale taktiež od použitej časti rastliny. Extrakcia prebieha väčšinou destiláciou- použitím pary, alebo lisovaním za studena- napríklad v prípade citrusových esenciálnych olejov. Pri esenciálnych olejoch je dôležité podotknúť, že si treba vybrať kvalitný zdroj- aj biznis s esenciálnymi olejmi je veľká vec, a častokrát ich výrobcovia „pančujú“. Za kvalitný zdroj môžeme považovať oleje, ktoré boli testované na kvalitu, ktoré sú získavané priamo z rastliny, sú skutočné, autentické, nebolo do nich nič pridané ani z nich nič odobrané- až vtedy sú oleje „terapeutickej triedy“. V prípade, že také oleje máte, spravíte radosť nie len svojmu čuchu, pretože kvalitné, pravé esenciálne oleje nádherne voňajú, ale môžete nimi tiež pôsobiť na svoje fyzické, ako aj psychické zdravie- pri správnom používaní. Pri výbere a používaní esenciálnych olejov však budťe opatrní. Viaceré z nich je treba riediť s nosným olejom, a sú naozaj silné. Dnes sa na internete roztrhlo vrece s „aromaterapeutmi“, tak naozaj opatrne, a radšej sa opýtajte niekoho naozaj skúseneho, resp. certifikovaného. Ja mám najlepšiu skúsenosť s olejmi DoTerra a Florihana.

FLORIHANA

K Florihane som došla „náhodou“, počas toho, ako som certifikovala svoje produkty. Pri certifikácií je pri esenciálnych olejoch dôležité, aby daná firma poskytla IFRA certifikát, Zoznam alergénov a Kartu bezpečnostných údajov ku každému oleju. Za toto si naozaj Florihanu vážim, pretože majú všetky tieto dokumenty zverejnené priamo na webe, čo hneď prináša pocit transparentnosti a kvality danej firmy. Florihana je francúzska firma sídliaca v Provence, a ako svoj hlavný cieľ uvádzajú prepojenie s prírodou a ochranu životného prostredia.

Úvodom poviem toľko, že všetky produkty Florihany sú 100% čisté a bez konzervantov, väčšina olejov má aj BIO certifikát. Sú spracovávané z divoko rastúcich rastlín, z rastlín ekologického hospodárstva, alebo z rastlín vypestovaných tradičnými postupmi. Vo svojom laboratóriu Florihana vyvinula inovatívnu technológiu výroby esenciálnych olejov- parnú destiláciu pri nízkych teplotách (medzi 40°C-80°C). Vďaka tomu si rastliny ponechávajú svoje liečivé účinky- zabraňuje sa tak rozkladu prchavým látkam.

Okrem BIO certifikátu majú produkty Florihany aj certifikáty ECOCERT, COSMEBIO a COSMOS, čo znamená, že najmenej 99%, a nie 95% všetkých zložiek je prírodného pôvodu, a že najmenej 50% a nie 10% všetkých zložiek pochádza z ekologického hospodárstva. Zároveň, každá jedna šarža prechádza systematickým testovaním nie len surovín, ale aj obalových materiálov. Výsledky analýz sú taktiež dostupné na ich webe.

Florihana okrem esenciálnych olejov ponúka aj hydroláty- aromaterapeutické vody, ktoré vznikajú pri parnej destilácií. Používajú sa v starostlivosti o pleť a telo. Sú odporúčané aj pri malých deťoch a kojencoch, nakoľko sa na väčšinu z nich nevzťahujú bezpečnostné opatrenia, ako pri esenciálnych olejoch.

AKÉ SÚ ZÁKLADNÉ OLEJE DO DOMÁCNOSTI?

Na začiatok si ešte uveďme spôsoby užívania esenciálnych olejov. Je to v prvom rade inhalácia- napr. prostredníctvom difúzera, alebo natieranie na pokožku- väčšinu zriedené s nosným olejom, ideálne sú napríklad jojobový alebo kokosový. V poslednom, krajnom rade je to užívanie vnútorne- pri tomto buďte však extrémne opatrní a poraďte sa s niekým certifikovaným, pretože nie všetky esenciálne oleje sú vhodné na priamu konzumáciuJ

Esenciálne oleje sú skvelým pomocníkom- možno ich používať pri fyzických aj psychických potiažach, pri alergiách, bolestiach hlavy, pri starostlivosti o pokožku- možné ich použiť v kozmetike, či pri starostlivosti o domácnosť- vo forme rôznych čistiacich prostriedkov. Poďme si teraz povedať, ktoré oleje je dobré mať doma, ktoré vytvoria taký „základ domácej prírodnej lekárničky“.

  1. ČAJOVNÍK

Je získavaný parnou destiláciou z rastlinky Melaleuca Alternifolia. Je to vynikajúci antimikrobiálny, antiaknózny, antibakteriálny,  protizápalový a protiplesňový olej. Jeho využitie je pomerne veľké- pri štipancoch, pri akné, pri čistení nechtov, či ako jeden z olejov, ktoré možete požiť na výrobu domácich čistiacich prostriedkov.

  • CITRÓN

Citrónový esenciálny olej sa získava lisovaním za studena- používa sa jeho kôra, preto má iné účinky, ako napríklad dužina. V aromaterapii sa používa na pozdvihnutie nálady, je to olej, ktorý má skvelé protivírové, antibakteriálne účinky a je tiež osviežujúci-ochladzujúci. V difúzeri jeho vôňa určite povzbudí zmysly a pozdvihne náladu, po pridaní do domácich čistiacich prostriedkov krásne prevoní a vyčistí domácnosť. Môžete ho v nosnom oleji zriediť a natrieť na brucho- pomáha napr.pri zápche. Po aplikácií citrusového oleja na pokožku sa potom na pár hodín vyhnite kontaktu pokožky s priamym slnečný m žiarením- citrusové oleje sú fotosenzitívne.

  • KADIDLO

Kadidlo je jeden z mojich najobľúbenejších olejov. Nazýva sa aj „kráľom“ v aromaterapii. Je získavaný zo živice stromu Boswellia Carterii, a má úžasné antioxidačné, analgetické a protizápalové účinky. Olej môžete difúzovať, alebo ním môžete masírovať telo- len ho zrieďte s nosným olejom. Kedysi bolo používané na odohnanie „zlých duchov“- dnes si pod týmito zlými energiami môžeme predstaviť strachy, obavy, úzkosti. Pomáha tiež s kožnými problémami akéhokoľvek druhu, až po redukciu jaziev, takže si kľudne môžete kvapnúť jednu kvapku do večernej dávky svojho krému, či oleja. Ak Vás niečo na tele bolí- sval, kĺb, taktiež premasírujte dané miesto s kadidlom.

  • LEVANDUĽA

Širokospektrálnejší esenciálny olej ako levanduľu pravdepodobne nenájdete. Je to tzv. „olej na všetko“. Levanduľa je výborná pri akné či ekzémoch, pri alergii, pri nespavosti, na upokojenie, pri uštipnutí, na pranie, pri masáži bolestivých svalov. Mne levanduľa v kombinácii s citrónom a mätou úplne odstránila alergiu na peľ a trávy, je to už druhý rok, čo neberiem tabletky.

  • MATA

Peppermintový olej je získavaný parnou destiláciou z listov, stoniek a kvietkov mäty. Jeho svieža vôňa pomáha pri rôznych ťažkostiach. Zlepšuje trávenie, pomáha pri dýchacích problémoch, pri bolestiach hlavy, únave, pri svrbení pokožky. Taktiež je skvelý napríklad pri vyberaní kliešťa- kvapnite na dané miesto 1-2 kv.mäty, počkajte pár minút a zľahka kliešťa vyberte. Mäta je úžasná aj na nadchádzajúce letné dni, pretože ochladzuje organizmus- rozotrite pár kvapiek oleja v dlaniach a prejdite si po zátylky, krku, spánkoch.

Ja v kozmetike používam Čajovník, Levanduľu, Citrónovú trávu, Pomaranč, Biely grep, Geránium, a Ylang Ylang. Samozrejme, olejov je omnoho viac, stačí si len dobre vybrať. Všetky esenciálne oleje a iné produkty Florihany nájdete na stránke www.aromashop.sk, kde Vám v prípade potreby rada pomôže certifikovaná aromaterapeutka, Petra Melicharková. A nezabudnite, v prírodných liečebných metódach sa ukrýva omnoho viac, ako je len uzdravenie. Umožnia Vám prevziať zodpovednosť za svoj život 🙂

PREČO V KOZMETIKE POUŽÍVAM ESENCIÁLNE OLEJE A ČÍM JE FLORIHANA VÝNIMOČNÁ?

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.