O prechladnutí trochu inak. Prečo citrón NIE?

zazvor-a-jeho-ucinky
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Imunita. Najskloňovanejšie slovo najbližších mesiacov. Ako to s tými prechladnutiami a imunitou vlastne je?

Imunita z pohľadu TČM

Ak nás nejaké to prechladnutie zaskočí raz do roka, nič tragické sa nedeje. Ak sa však ochorenia opakujú, vravíme, že máme oslabenú imunitu. Z pohľadu TČM sa o našu obranyschopnosť starajú najmä slezina, pľúca, či obličky. Ekvivalentom imunity v TČM je tzv. WEI QI. Môžeme ju chápať ako energiu, obrannú silu, ktorá prúdi na povrchu tela a bráni preniknutiu patogénov do jeho vnútra. Čím silnejšia WEI QI je, tým menšia šanca, že ochorieme.  Ak  máme oslabenú imunitu, patogén ľahko preniká do povrchu tela a neskôr môže preniknúť aj hlbšie. Ak je naše vojsko na hranici (WEI QI na povrchu tela) dostatočne silné, patogénu sa ubránime.  Dôvodov na oslabenú imunitu je viacero- môže to byť dané konštitučne (vrodené), vplyvom neprimeranej stravy, nevhodným obliekaním, či nadmerným emočným vypätím.

O tom, že vietor prináša sto chorôb

V TČM platí, že vietor FENG je pôvodcom 100 chorôb. Čínania proste všetko vysvetľujú v takých inotajoch, až rozprávkach. To je presne to, čo na štúdiu TČM milujem. Inak povedané, častokrát sa vietor stáva nosičom ostatných patogénov. Do tela môže priniesť horko RE, prejavujúce sa ako napríklad zápal, vlhkosť  SHI,  a s ňou súvisiaci napr. opuch kĺbov, či preháňanie, ďalej sucho ZAO ktoré sa prejaví napr vysýchaním slizníc, a v neposlednom rade chlad HAN, ktorý prináša do tela zatuhnutosť, stagnáciu.

Klasické zimné prechladnutiem chrípka = Prehra WEI QI s chladným vetrom FENG HAN

Práve spomenutý chlad, ktorý do tela priniesol vietor, je patogén bojujúci s našou WEI QI. Spomínala som, že prináša stagnáciu, stuhnutie. Vysvetlím. Chladný vietor napáda predovšetkým šiju- cez ňu vstupuje do nášho tela a v počiatkoch sa šíri po povrchu. Predstavte si prvé hodiny prechladnutia- bolí Vás krk, hlava, a máte pocit, že Vás bolia všetky svaly a telo akosi oťažkáva. Začína škrabanie v krku a vodnatá nádcha. Tak to je presne ono .

Dôležité sú prvé hodiny

Čím je patogén silnejší, alebo čím je WEI QI slabšia, tým je nástup choroby rýchlejší. Pri prvých príznakoch choroby by sme mali počúvať telo a ísť sa vypotiť čo najskôr.  Totižto v počiatkoch prechladnutia sa patogén nachádza iba na povrchu tela, neprenikol ešte do hlbších vrstiev. Aby sme preniknutiu hlbšie (silná nádcha, kašel, angína..) zabránili, potrebujem podla TČM zahriať telo a uvoľniť povrch, t.j. vypotiť sa. Pre milovníkov TČM-v počiatočných štádiach nachladnutia je výborná aj Gua Sha, plus zvyknem používať často v zime zmes GUI ZHI TANG WAN- ten obsahuje okrem iného bylinku GUI ZHI- Škoricovník čínsky, ktorý uvoľňuje svaly, spúšťa potenie, zahrieva dráhy a uvoľňuje yangové energie.

Prečo zázvor áno a citrón nie

Ak TČM nepoznáte, je pre Vás výborný napríklad zázvor, ktorý otvára povrch, čím podporuje potenie. A to je v počiatkoch prechladnutia náš hlavný cieľ. V posledných rokoch je v kaviarňach populárny čaj z čerstvej mäty, či zázvoru, s citrónom a medom. Na toto si obzvlášť dávajte pozor ak ste už nachladnutí. Robiť si čaj z mäty a zázvoru je vyslovene žiaduce, ale len ak ste doma. Ak si takýto čaj dáte v reštaurácii- otvárate povrch a spúšťate potenie. Na to však z reštaurácie odídete von, a „chladný vietor“ (patogén), tak vstupuje do tela ešte rýchlejšie a jednoduchšie namiesto toho, aby sa dostával z tela von. Inak povedané, idete sami proti sebe. Takže ideálna je robiť si mätové a zázvorové čaje v pohodlí domova, a hneď sa šupnúť pod perinu. A prečo citróny pri prechladnutí nie? Citrusy majú z pohľadu TČM povahu ochladzujúcu, preto sú pre nás vhodné najmä v lete. Naopak, počas zimy, by sme ich mali konzumovať čo najmenej (nevravím, že ich netreba jesť vôbec). Okrem toho, že citrón organizmus ochladzuje, vďaka svojej kyslej povahe aj sťahuje energiu dovnútra. A my, počas nachladnutia, potrebujeme presný opak. Preto je dobré konzumovať potraviny, ktoré náš organizmus, napadnutý chladom, zahrejú. Takže okrem zázvoru je vhodný napríklad badián, či škorica. Vhodné je konzumovať dlho varené a teplé jedlá- kaše a vývary. Samozrejme, v prípade, že je vysoká horúčka toto neplatí (citrusy), pretože potrebujeme organizmus ochladiť. V prípade, že po pár dňoch prichádza zahlienenie- kašel, či hustá nádcha, treba vylúčiť sladké a mliečne jedlá. Určite nie je počas choroby vhodné napríklad raňajkovať jogurty- sú studené a mliečne, čo oslabuje slezinu.

A čo slovenské bylinky?

Okrem zázvoru je výborný napríklad čaj z lipy malolistej alebo z kvetu bazy čiernej. Obe bylinky podporujú otváranie povrchu, čiže potenie. V prípade, že Vás bolí hrdlo, je výborný čaj zo šalvie, či skorocelu a kloktanie slanej vody. Ak Vás prepadne kašeľ, tam je hneď viacero byliniek- skorocel, dúška, divozel, slez, mäta, podbeľ- ich používanie však závidí od toho, či vykašliavame alebo nie. Počas prechladnutia, čí chrípky je tiež dobé popíjať šípkový čaj, či konzumovať bobule rakytníka. . Na imunitu je tiež skvelá echinacea.

Skúste napríklad zázvorový vývar, ktorý vyvoláva potenie a zahrieva:

500 ml vody

2 PL nakrájaného čerstvého zázvoru

Hnedý cukor

Nechajte vodu zovrieť a pridajte zázvor. Keď sa odparí polovica vody, pridajte cukor a povarte ešte 3 minúty. Vývar konzumujte horúci a ľahnite si pod perinu, aby sa spustilo potenie.

Prechladnutie a aromaterapia

Ako „liečivko“ používam v aromaterapii jedine esenciálne oleje značky DoTerra. Na imunitu je výborná zmes OnGuard- je v nej napríklad tiež škorica, ale aj iné rastlinky, ktoré telo zahrievajú. Dávam do difúzera, aj 1-2 kvapky do vody. V prípade, že nás doma bolí hrdlo, OnGuardom aj kloktáme. Výborné na zápaly je už tradične oregáno. Pozor, tento olej je veľmi silný a musí sa zodpovedne riediť, napríklad kokosovým olejom. Určite ho nepite. Natieram ho takto rozriedený na spodky nôh, ako začínajú prsty. Do kapsulky si kľudne môžete kvapnúť okrem OnGuardu a Oregana aj Melalaucu, t.j. čajovníkový olejček, či Citrón. Ak Vás bolia priedušky, odporúčam natierať rozriedený olej Tymián, resp. zmes Air. V prípade, že Vás bolí hlava, dajte si do dlane kvapku Peppermintu a natrite na šiju a spánky. To isté aplikujte aj v prípade vysokej horúčky, Peppermint vie organizmus krásne ochladiť. Môžete kvapnúť 1 kvapku napríklad do vody a vypiť. Čo sa týka nádchy, zvyknem si doma vyrábať nosné inhalátory (tubky zoženiete pomerne lacno napríklad na www.handymade.sk), a na tyčinku nanesiem niekoľko kvapiek Eukalyptu. Tyčinku následne vložíme do inhalátora a inhalujeme.

K záveru

Článok o prechladnutí z pohľadu TČM som spísala aj vďaka svojim poznámkam z prednášok MUDr. Jozefa Luckého na Inštitúte Tradičnej čínskej medicíny v Prahe. Popravde, na tento blog som sa veľmi tešila. Dôvod je jednoduchý- ešte pred zhruba dvoma rokmi som totižto spadala do kategórie ľudí, ktorí sa stránili hocikoho, kto vedľa kýchol, alebo zakašľal. Do presne tej istej kategórie ľudí, ktorá pri prvých náznakoch škrabnutia v krku spanikári, uteká na poctivý nákup do lekárne a odchádza s plnou taškou Theraflu, Joxov a Paralenov. A potom mi prišla do života Tradičná čínska medicína a dnes všetko vidím inak. Našťastie. A vlastne, tuším som bola naposledy chorá naozaj pred dvomi rokmi…. Nachladnutie sa naozaj dá zvládnuť bez zbytočného štopania sa liekmi.Vravím z vlastnej skúsenosti.

Chorobu však môže vyvolať aj strach o svoje zdravie. V takomto prípade podliehate svojmu okoliu. Spomeňte si, ako často sa stáva, že si niekto pri Vás kýchne alebo zakašle, a vy sa zľaknete: „Čo ak sa nakazím?“ Alebo v televízií hlásia, že zúri chrípka, a vy sa hneď plašíte a bežíte do lekárne po lieky. V takých prípadoch si ja osobne vždy položím otázku: „Potrebujem túto chorobu?“ „Nie! Odpoviem si, „nepotrebujem!“
Valerij Sinelnikov, Vnútorné príčiny chorôb

Samozrejme, ak ste chorí často a dlhšie, alebo máte vysoké horúčky, určite treba navštíviť lekára, týmto článkom nehaním našu medicínu, len vravím, že nie vždy sú lieky a dopovanie sa vitamínmi potrebné. Napríklad Paralen by sa mal používať až na horúčky vyššie ako 38°C. Prechladnutie tiež nie je diagnóza na antibiotiká, aj keď si ich u lekárov často pýtame.

No a nezabúdajte na emócie. Prehnané emočné vypätie spôsobuje v našom tele „horko“ a to keď udrie do organizmu napadnutého chladným vetrom, tak neni dobre..:)

O prechladnutí trochu inak. Prečo citrón NIE?

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.