DOMÁCA BYLINKOVÁ LEKÁRNIČKA

bylinky
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Prastaré mamy inú lekárničku, než tú bylinnú, ani veľmi nepoznali. Odvtedy ubehlo niekoľko desaťročí, a nám dnes robí problém rozpoznať pár základných bylín. Schválne, koľko byliniek z obrázku ste spoznali? Význam domácej bylinkovej liečby akoby sa stratil, za to Ibalgin je po ruke hneď. Zvláštna to doba, že? Chvíľku som sa zamyslela a pozrela spätne pár rokov dozadu na svoj štýl života, pretože aj ja som tak fungovala. Všetko som potrebovala vyriešiť HNEĎ, lebo na druhý deň som musela do školy, do práce, na tréning, na párty. Jednoducho, nemohla som si dovoliť oddýchnuť si a pár dní počkať. A tak Ibalgin, a či antibiotiká, boli super spoločník. Dnes však našťastie na veci pozerám inak…

Ľudské telo je neskutočne múdre a stačí ho len počúvať, pretože všetko, čo sa s ním deje, sú jeho signály, ktoré nám väčšinou hovoria, že máme spomaliť, zastaviť, alebo niečo zmeniť. Telo sa vie spamätať vo veľa prípadoch aj bez chémie, keď mu na to dáme čas a podporíme ho prirodzenou cestou, napríklad bylinkami. Len to by sme sa nesmeli ponáhľať HNEĎ zajtra do práce, na tréning, či do školy, že?

Minulý týždeň, som dostala knižku od Juraja Fándlyho – Zelinkár -. Je to knižka napísaná na konci 18. storočia a skrýva v sebe vďačné bylinné rady a obrovskú dávku humoru. Na začiatku je uvedená podstata toho celého, čo sa dnes snažím napísať:

…Kritizuje mnohých svojich súčasníkov, že “známosť, vedomosť, úžitek zeľin zaňedbávajíci” nezbierajú liečivé rastliny a “tak mnohé drahé pokladi zemské hovadám zaňechávame, ale pre tuto našu, nám dobrovolnú ňevedomosť, že takéto zeľinárske knihi ňečítame, pre tuto ňedbanlivosť častejšej ňež hovada v ňemocách stoňeme.”

Juraj Fándly, Zelinkár

No a aby sme stoňali menej, zastavme sa na chvíľočku, vykašlime sa na slovíčko HNEĎ, pretože takmer všetko počká, a poďme si posadiť pár byliniek, ktoré sa uchytia aj na balkóne, či v byte a zídu sa nielen v kuchyni, ale sú aj nášmu zdraviu prospešné. Všetky bylinky, ktoré sú na fotke používam bežne, každý deň, netreba ich hľadať v lese, stačí ich nasadiť a starať sa o ne 🙂

  1. ŠALVIA LEKÁRSKA

Šalvia je jedna úžasná, širokospektrálna bylinka. Najčastejšie ju používam pri bolestiach hrdla, ktoré dokáže čaj zo šalvie rýchlo vyliečiť. Šalviový čaj tiež pomáha ľudom, ktorý sa nadmerne potia. Ja napríklad šalviový esenciálny olej pridávam do deodorantov. Okrem toho sa šalvia používa pri tráviacich problémoch- nadúvaní a hnačke, pri gynekologických problémoch, pretože vie vplývať na menštruačný cyklus a tiež vďaka svojim antiseptickým účinkom dokáže vyčistiť ústnu dutinu. Ako korenina sa používa najmä na dochutenie mäsa. Pestuje sa ľahko, má rada teplo a miesto, kde je tieň a zároveň aj svetlo- nemá rada extrémy, podobne ako vesmír 🙂

2. LIGURČEK LEKÁRSKY

Ligurček, ľudovo vegeta, je uznávaný najmä v gastronómií. Vonia, aj chutí ako maggi. Odkedy ho používam do zeleninových polievok, alebo do vývaru, nepridávam žiadny bujón. Jeho koreň sa zas používa na liečbu močových problémov, pretože má výborné močopudné účinky. Ovplyvňuje tiež trávenie a má detoxifikačné účinky. Táto bylinka je nenáročná, potrebuje pomerne veľa svetla a rastie rýchlo, v záhrade až do veľkosti kríka.

3. LEVANDUĽA

Levanduľa je jednou z mojich najobľúbenejších byliniek. Jej podmanivá vôňa, úžasná chuť a veľa liečivých účinkov z nej spravili môjho favorita. Preto jej máme v záhrade naozaj veľa. Počas leta, kedy levanduľa kvitne, zbieram jej kvety najmä na sirup, ktorý si zamilovala nejedna naša návšteva. Z levanduľových kvietkov tiež pripravujem liečivý olej, a to maceráciou v olivovom oleji. Osvedčil sa mi najmä pri liečení kožných problémov, a pri masážach. Levanduľu používam tiež do tinktúry. Spolu s Valeriánou a Medovkou majú perfektné účinky pri skľudnení nervovej sústavy a navodení lepšieho spánku. Pridávam ju tiež do kúpeľovej soli, ktorá sa hodí po každom vypätom dni. Viete si ju vypestovať na balkónoch, či v byte, len jej treba dať dostatok svetla. Naopak, na vlahu nie je až tak náročná. Je to rastlinka, ktorá znáša sucho.

4. CESNAK PAŽÍTKOVÝ

Pažítku pozná hádam každý. Chlebík s maslom a pažítkou, mňam!… Hodí sa na ochutenie šalátov, vajec, tvarohu, či zeleniny. Pažítka znižuje hladinu cholesterolu a v ľudovom liečiteľstve bola používaná pri žalúdočných problémoch. Bez problémov vyrastie v črepníkoch, stačí ju dať na slnečné miesto. Ak sejete zo semien, najlepšie obdobie je marec-apríl.

5. MATA PRIEPORNÁ

V záhrade mám niekoľko druhov mäty, no táto je moja najobľúbenejšia. Mäta sa skvelo hodí v lete do limonády, pretože ma ochladzujúce účinky. Používajú sa listy, resp. silice, ktoré sa z listov vyrábajú. Sušené listy používam v čajových zmesiach, alebo tinktúrach na kašeľ. Mäta tiež tíši alergie. Silicu mäty používam pri výrobe tigrej masti spolu s eukalyptom, kajeputom a gáfrom. Tá je skvelá pri bolestiach svalov, či hlavy, ale tiež pri prechladnutí. Mäta sa hodí takisto napríklad do ovocných šalátov, či na ozdobu jedla a koláčov.

6. BAZALKA PRAVÁ

Bazalka je známa najmä v gastronómií, je to korenina, ktorá dochucuje šaláty, cestoviny, či iné pokrmy. Netreba však zabúdať, že má aj skvelé terapeutické činky. Čaj z bazalky pomáha pri chrípke, bolestiach hlavy, pri respiračných a tráviacich problémoch. V domácom prostredí sa pestuje pomerne ľahko, avšak je náročná na závlahu. Polievať ju treba 1-2 krát denne.

7. ROZMARÍN LEKÁRSKY

Rozmarín je ďalšou z byliniek, ktorá pohladí telo i dušu. Je vynikajúcou koreninou, ktorá sa používa na dochutenie rýb, či príloh. Ako liečivá bylinka sa používa na podporu imunitného systému, pomáha lepšie prekrviť telo a upokojuje nervovú sústavu. V kozmetike sa používa pri liečení ekzémov a mastnej pleti, pretože osviežuje a čistí póry. Ja pridávam rozmarín (bylinu aj esenciálny olej) do čistiacej vodičky na pleť,v kombinácií s mätou a levanduľou. Pestovanie je nenáročné, ak chcete rozmarín rozmnožiť, stačí odrezať výhonok a dať ho do pohára s vodou, pokým nepustí korienky.

8. MAJORÁN ZÁHRADNÝ

Majorán je bylinka, ktorá bola známa už za čias Hippokrata. Vtedy neutralizovala jedy a pomáhala pri kŕčoch. Majorán podľa legendy bol známy aj tým, že mal schopnosť vzbudiť lásku. Ženy ju preto so sebou nosili v taškách. V súčasnosti sa majorán používa nielen v kuchyni na dochutenie jedál, ale tiež pri nespavosti, migréne, či pri kašli. Pomáha uvoľňovať hlien.

9. MEDOVKA LEKÁRSKA

Medovka je úžasná voňavá bylinka, ktorá ma rada teplo a tieň, nie však priame slnko. Medovka má všestranné využitie- či už v kuchyni vo forme sirupov a korenia, v kozmetike pre jej antiseptické účinky, ale najmä ako liečivo. Využíva sa pri nachladnutí a kašli, ale predovšetkým pri nespavosti, depresii a nervozite. Medovku dávam spolu s Valeriánou a Levanduľou do tinktúry na lepší spánok. Vynikajúca je tiež na osvieženie v lete- listy majú citrónovú chuť a perfektne sa hodia do limonády.

10. DÚŠKA TYMIÁNOVÁ

Tymián je ďalšou rastlinkou, ktorá sa hodí do kuchyne a ešte k tomu aj lieči. Jej ľudový názov je materina dúška a počas detstva som ju pila na litre kvôli častým zápalom priedušiek. Dúška je totiž jedna z najstarších antibiotických drog, ktorá pomáha pri kašli a bronchitíde, a tiež pri zápaloch hrdla, pretože potláča zápaly a rozpúšťa hlieny. Pridáva sa tiež do rôznych dezinfekčných prostriedkov a ústnych vôd. Zbiera sa jej vňať.

11. PETRŽLENOVÁ VŇAŤ a VAVRÍN PRAVÝ

Tieto dve bylinky mám doma výlučne kvôli kuchyni. Petržlenová vňať je perfektná do zeleninových polievok , vývarov, či na ochutenie varených zemiakov. Bobkový list zas používam na dochutenie mliečnych polievok a omáčok. Pozor však na množstvo, čerstvý bobkový list je omnoho aromatickejší ako sušený, preto treba dať vždy polovičné množstvo. Ak chcete pestovať Bobkový list, treba dať rastlinku na teplé a slnečné miesto. Ja som ho však tento rok mala na záhrade aj cez zimu, a nezmrzol.

V záhrade pestujem ešte kopu iných liečivých byliniek, ako napríklad Rumanček, Nechtík, Cola, Palina, Rýmovník, Angínovník, Rakytník, ale o tom zas inokedy. Tieto bylinky na fotke však považujem za taký základ, ktorý si ľahko vypestujete, zídu sa v kuchyni, aj pri liečení bežných ochorení. Tak nádych a výdych, spomaľte, nasaďte a liečte sa. Buďte šamankami dnešnej modernej doby 🙂

Let nature love & heal you.


DOMÁCA BYLINKOVÁ LEKÁRNIČKA

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.