RÝCHLA POLIEVKA Z MEDVEDIEHO CESNAKU

medvedi titulka
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Medvedí cesnak je úžasný dar z lesa, ktorý pre mňa vždy znamená začiatok jarnej bylinkovej sezóny. Inak, viete prečo sa volá medvedí? Legenda hovorí, že práve túto bylinku ako prvú vyhľadávajú medvedi po prebudení sa zo zimného spánku. Asi aj oni potrebujú detox!

Túto bylinku môžte zbierať približne od marca (Bratislava). Je pomerne dosť aromatická, takže jej typickú cesnakovú vôňu ucítite pri každom lesíku, v ktorom rastie. Zbierame vždy listy, a ak si nie sme istí, či je to naozaj medvedí cesnak, stačí pošúchať list v ruke, a ten hneď podľa vône prezradí, či máte tú správnu bylinku.

Medvedí cesnak obsahuje množstvo vitamínov, najmä vitamínu C a B. Nájdeme v ňom aj flavonoidy, horčíny a poniektoré minerály. Vďaka alicínu má jemne štipľavú chuť. Vďaka týmto účinným látkam pôsobí antibakteriálne, detoxikačne, podporuje imunitu, trávenie a pomáha tiež dýchacím cestám a pri hypertenzii.

Ja osobne ho neodporúčam sušiť, pretože sušením stratí väčšinu týchto významných látok. Keď už, tak radšej mrazte. Je však skvelý čerstvý, a to najmä v kuchyni. Môžete ho použiť namiesto špenátu, tiež do šalátu, do pomazánky, môžete si z neho vyrobiť pesto, tinktúru, či zdravú polievku. Ja som skúšala pesto s píniovými orieškami a aj tinktúru, ale oboje sú na mňa príliš aromatické. Zato polievka z medvedieho cesnaku je úplne lahodná, ale hlavne zdravá a rýchla. Pri jej príprave som improvizovala, a keďže všetkým chutila, hodím Vám sem recept.

Recept

1 menšia červená cibuľa, 1 väčší cesnak, 3 hrste medvedieho cesnaku, 3 zemiaky, 2 mrkvy, 2dcl domáceho alebo kupovaného mandľového mlieka, ghee maslo, himalájsku soľ, čierne korenie, trstinový cukor.

Zemiaky, medvedí cesnak a cibuľu som pokrájala nadrobno, opiekla na ghee masle, zaliala vodou a nechala variť, až kým zemiaky nezmäkli. Po uvarení som všetko rozmixovala ponorným mixérom, doliala pohárom mlieka a nechala spolu prevariť. Mandľové mlieko krásne zrazilo výraznú chuť medvedieho cesnaku. Mlieko môžte nehradiť aj smotanou.

Kým sa polievka varila, na panvici som roztopila lyžicu ghee masla, pridala lyžicu trstinového cukru a opiekla na ňom na drobno nakrájaný cesnak a na kolieska nakrájanú mrkvu. Výborne to ku krému sadlo. Hodí sa aj dobrý chlebík 🙂

Dobrú chuť!RÝCHLA POLIEVKA Z MEDVEDIEHO CESNAKU

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.