Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

DSCF0008-1
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie 5 prvkov práve drevu. Z farieb je pre toto obdobie typická zelená. Orgány, na ktoré sa v mesiacoch marec a apríl zameriavame, sú párové orgány- pečeň+žlčník. Práve toto obdobie je vhodné na očistu tela. Práve o tej si povieme viac v tomto článku.

JAR, obdobie dreva – Žlčníka a Pečene

Rovnováha v tele, tak isto ako v prírode, je podmieňovaná neustálou zmenou. Zimu, počas ktorej sme energiu a živiny ukladali na horšie časy, strieda jar, kedy je vhodné sa očistiť a pustiť to nadbytočné. Z hľadiska TČM patrí jarné, očistné obdobie elementu dreva, kedy je typický rýchly rast, bujnenie, expanzia, tvorba. V ľudskom správaní tento element predstavuje plánovanie, rozhodovanie, strategizovanie a uskutočňovanie myšlienok. K drevu tiež patrí dráha pečene a žlčníka. Sú to párové orgány, čo znamená, že ak je jeden slabý, bude to mať dopad na ten druhý.

Pečeň je veliteľom tela, súvisí najmä s priechodnosťou dráh, ciev, myšlienkových pochodov. Znamená to, že pečeň udržiava hladký prietok QI (energie) organizmom. Uchováva a kontroluje KRV (živiny), a tiež ju cirkuluje. Pečeň je tiež hlavným detoxikačným orgánom tela. Filtruje všetko, či jeme a pijeme, vrátane liekov. Má pozoruhodnú schopnosť regenerácie. Ak sú však pečen a žlčník nevyvážené, popisujeme ich ako stagnujúce, zaseknuté. Znamená to napríklad, že QI (energia) neprúdi plynulo. Môže sa to prejavovať vo forme PMS, problémy s očami, bolesti hlavy, návaly horúčnatosti, myómy, podráždenosť, hnev, netrpezlivosť, pocit nepokoja, problémy so štítnou žľazou, bolesti kĺbov, nespavosť a pod.

Tzv. „pečeňovou emóciou“ je hnev. Vo všeobecnosti hnev vnímame ao negatívnu emóciu. Pokiaľ ho však používame napríklad k zdravému vytýčeniu hraníc, je v poriadku ho prejaviť. Hnev je však užitočný a spravodlivý len do istej miery. Ak je hnev častý, neopodstatnený, čo sa prejavuje zúrivosťou a frustráciou, môže to znamenať, že dráha pečene nefunguje optimálne.

Strava pri Detoxe

Strava je pri očiste kľúčová. Poďme sa najprv pozrieť, ktorým potravinám by sme sa mali počas očisty vyhnúť:

  • Rafinovaný cukor
  • Biela múka
  • Polotovary
  • Alkohol
  • Mliečne výrobky
  • Smažené, grilované jedlá
  • Káva, čierny čaj
  • Sladené nápoje
  • Príliš veľa červeného mäsa

Naopak, jesť by sme mali najmä zelené- aj práve preto, že zelená patrí k elementu dreva, resp.k obdobiu jari. Okrem šalátov a zeleniny, môžeme tiež zaradiť zelené superpotraviny, chlorelu a jačmeň. K tomuto obdobiu sa viaže kyslá chuť. Je to chuť, ktorá pomáha uvoľniť stagnácie v pečeni a žlčníka. Je vhodné do jedálnička zaradiť napríklad fermentovanú zeleninu, či kyslú kapustu. Nezabúdajme na to, že najvhodnejšie je jednoduché jedlo, jednoduché kombinácie, a hlavne pravidelnosť- Slezina, zodpovedná za trávenie, má rada najmä pravidelnosť. Pokúsme sa nejesť aspoň 2-3 hodiny pred spaním, aby malo telo dostatok síl v noci regenerovať a nemíňalo silu zbytočne na trávenie. Ráno začnime vlažnou vodou, a teplou kašou resp. vývarom, či zeleninovou polievkou.

Vhodné sú teda najmä tieto potraviny:

  • Jarné, zelené potraviny- šaláty, jarná cibuľka, špenát, žerucha, reďkovka, mungo, brokolica, morské riasy, pažítka…
  • Divoko rastúce byliny- púpava, žihľava, medvedí cesnak..
  • Klíčky
  • Nakladaná zelenina, kimči alebo kyslá kapusta
  • Strukoviny a obilniny by mali byť základ potravy- hnedá ryža, jačmeň, quinoa, špalda, slzovka, ovos…
  • Zelenina najlepšie blanšírovaná- krátko tepelne upravená.

BYLINY a DETOX s produktami Herbs by Hupka

Okrem stravy, ktorá je určite kľúčová spolu s pohybom a mentálnou očistou, sú tu tiež moje milované bylinky. Liečivé rastlinky, ktoré cielene aktivujú a posilnia detoxikačné orgány, pečen, žlčník, obličky, ale tiež pokožku a lymfu. Recepty tinktúr som zostavovala tak, aby boli vhodné aj na ucelenú detoxikačnú kúru. V prvom kroku očista pečene a žlčníka, v druhom kroku očista obličiek a močových ciest, a v poslednom kroku pokožka, pretože prostredníctvom potu odvádzame taktiež toxíny z tela von

  1. KROK: Očista žlčníka a pečene:  Tinktúra Digest & Detox

V prvom „kroku“ detoxikácie sa snažíme očistiť tráviaci trakt. V tinktúre preto nájdeme bylinky ako Ostropestrec, Kurkuma, Zemežlč a Púpava. Poďme sa na ne bližšie pozrieť:

Ostropestrec mariánsky je známy pri ochrane a detoxe pečene, podporuje správnu činnosť zažívacieho traktu. Obsahuje účinnú látku silymarin, ktorá podporuje činnosť pečene, jej prečistenie a regeneráciu.

Púpava (koreň) synergicky zvyšuje účinky ostropestreca, priznivo pôsobí na činnosť žlčníka a pečene, zlepšuje produkciu žalúdočných štiav. Priaznivo vplýva na zažívací komfort.

Zemežlč menšia pomáha pri zápche, pálení záhy, obsahuje horčíny, ktoré podporujú vylučovanie a tým zlepšujú trávenie.

Kurkuma sa používa pri zápaloch v tráviacom trakte, plynatosti a nadúvaní. Podporuje tvorbu žlče a zlepšuje trávenie. Očisťuje telo od „horkosti“, zlepšuje prietok Qi a Krvi- energie a živín.

2. KROK: Očista obličiek a močových ciest: Tinktúra Urino

V druhom „kroku“ detoxikácie čistíme obličky a močové cesty, pretože obličky sú filtračným orgánom, ktorý čistí krv a vylučuje toxické látky. V tiktúre nájdete tieto bylinky:

Zlatobyľ obyčajná sa používa aj pri zápaloch, chorobách obličiek. Má diuretické účinky-pôsobí močopudne. Pomáha pri akútnych aj chronických problémoch, či pri očiste.

Breza previsnutá je výborná pri prečisťovaní organizmu,  ale tiež pri zápalových ochoreniach močového mechúra.

Púpava lekárska sa osvedčila pri detoxe organizmu, má močopudné účinky. Je to výborná jarná bylinka.

Pŕhľava dvojdomá sa používa pri zápale močových ciest ale tiež pri očiste organizmu, či pri ochorení obličiek.

Brusnica obyčajná je vynikajúca pri ochoreniach močových ciest- má močopudné a dezinfekčné účinky, pomáha vyplavovať baktérie.

3. KROK: Očista pokožky a lymfy: Krémový deodorant Citrusy & Kaolín

Pokožka patrí k najväčším orgánom v našom tele a často sa nazýva „treťou obličkou“. Prostredníctvom potu odvádza z tela von toxické látky. Práve toto často blokujú klasické antiperspiranty plné hliníkových solí. V treťom kroku teda môžete vyskúšať náš Krémový deodorant, ktorý nebráni v potení, ale snaží sa regulovať vlhkosť (škrob, kaolín) a zápach (extrakt zo šalvie, esenciálne oleje). V tomto kroku môžete záver očisty podporiť pitím čaju napríklad z Nechtíka alebo Komonice, ktoré podporujú činnosť lymfatického systému.

Zhrnutie

  1. 1.-4. týždeň Tinktúra Digest & Detox, 10-15 kvapiek ráno a večer do vody
  2. 5.-8. týždeň- Tinktúra Urino, 10-15 kvapiek ráno a večer, ideálne do žihľavového čaju
  3. po 8. týždni, krémový deozodorant, prírodné sprchové gély, či telové krémy (vyhnúť sa hliníkovým soliam, sulfátom, umelým silikónom, parfumom), popíjanie čaju z Nechtíka alebo Komonice na podporu lymfy

Záverom

Aj z hľadiska západnej medicíny sa koná detoxikácia tela cez pečeň. Pečeň je pružný, regenerácie schopný orgán, ktorý sa vie sám zregenerovať, pokiaľ ho neprimerane nezaťažujeme. Pečeň je po každom jedle zaplavená živinami, ale aj potenciálnými toxínmi, ktoré musí metabolizovať. Očista tak pomáha k obnove pečene a jej regenerácií. Avšak procesy očisty vyžadujú tiež energiu a živiny, takže je určite múdre pri detoxikácii jesť (rozumne a zdravo) a veľa piť, aby škodliviny z tela mohli ľahko z tela von.

V neposlednom rade by sme si mali dopriať aj očistu na úrovni duše. Nezahlcujme sa informáciami, obmedzme sociálne siete a média a majme tak väčší priestor na skľudnenie a meditáciu. Práve jarné drevené energie majú stúpavú tendenciu a tú poďme využiť k osobnostnému rastu. Pokúsme sa tiež dopriať telu väčšiu dávku pohybu, aby sme rozhýbali práve tie „pečeňové“ stagnácie, o ktorých som vyššie písala.

Držím palce a nezabúdajte- všetko s rozumom a mierou, telo nemá rado extrémy.

Zdroje:

  1. moje vedomosti nadobudnúte zo štúdia TČM v Prahe, TCM Institut
  2. Monika Křeková- monikakrekova.sk
  3. Od pramene čínské medicíny- Petr Hoffmann
  4. Tinktúry z liečivých rastlín- Rudi Beiser, Helga Beiserová,
  5. Zdravie z Božej lekárne- Mária Trebenová
  6. Léčivá čínská kuchyne- Zhuo Zhao & George Ellis
Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Share this post with your friends

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Detox podľa TČM a Herbs by Hupka

Po zimných mesiacoch, ktoré patrili z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) najmä ľadvinám, a kedy sme uprednostňovali teplé, dlho varené jedlá, prichádza jar. Jar patrí z pohľadu teórie

Read More »

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.